These are some of the things you may have seen advertised Below and how much food and groceries cost in the 80's
2% milk $1.59 a gallon Iowa 1987
Apple Juice 99 cents per gallon New Jersey 1986
Apples 39 cents a pound Wyoming 1986
Bacon $1.69 cents per pound New Jersey 1986
Blue Bonnet Margarine 50 cents per pound Pennsylvania 1981
Bratwurst $1.69 per pound Iowa 1987
Bread Sliced 55 cents New Jersey 1986
Broccoli 39 cents per pound Wyoming 1986
Cheese Puffs 89 cents a bag Kentucky 1986
Corn $1.18 for 12 Pennsylvania 1981
Flour 99 cents for 5 pounds Pennsylvania 1981
White Sliced bread 50 cents Pennsylvania 1981
Grapefruit 33 cents New York 1988
Ground Beef $1.39 per pound New York 1980
Ham and Cheese Pizza $2.49 New York 1988
Heinz Ketchup 99 cents Pennsylvania 1981
Ivory Dish Soap 79 cents New York 1980
Kiwi fruit 99 cents per pound New Jersey 1986
Kraft Singles Cheese $1.47 for 12 Pennsylvania 1981
Leg O Lamb $2.19 per pound Wyoming 1986
Miracle Whip $1.27 Pennsylvania 1981
Navel Oranges $1.39 for 10 New York 1980
Peanut butter, Skippy $1.49 jar New Jersey 1986
Pineapples $1.69 each New Jersey 1986
Plums 39 cents per pound Pennsylvania 1981
Pork and Beans 40 cents Iowa 1987
Pork Chops $2.49 per pound New York 1988
Pork Loin $1.39 per pound New York 1988
Pot Roast $1.49 per pound Wyoming 1986
Potatoes $1.00 for 5 pounds Wyoming 1986
Rib Eye Steak $3.89 per pound Iowa 1987
Ritz Crackers $1.59 Wyoming 1986




Strawberry Jam $1.39 Pennsylvania 1981
Tomatoes 39 cents per pound New York 1980
Tuna, Star Kist 99 cents per bag New Jersey 1986
Turkey 55 cents per pound New York 1980